گزارشی از فروشگاه‌های زنجیره‌ ای در ایران

۹۹/۰۳/۱۰

موضوع فروشگاه های زنجیره‌ای، چند سالی است که با توسعه فروشگاه‌هایی از قبیل افق کوروش، رفاه، جانبو، سون، هایپراستار، هایپرمی و… وارد دوران جدیدی در کشور شده است. سابقه این فروشگاه ها در کشور به سال 1328 و تاسیس تعاونی سپه برمی گردد. ولی در سال های اخیر با افزایش تعداد آن ها در سطح […]

موضوع فروشگاه های زنجیره‌ای، چند سالی است که با توسعه فروشگاه‌هایی از قبیل افق کوروش، رفاه، جانبو، سون، هایپراستار، هایپرمی و… وارد دوران جدیدی در کشور شده است.
سابقه این فروشگاه ها در کشور به سال 1328 و تاسیس تعاونی سپه برمی گردد. ولی در سال های اخیر با افزایش تعداد آن ها در سطح کشور، شاهد رقابتی سخت بین فروشگاه های مختلف در کشور هستیم.

در حال حاضر بیش از 3600 شعبه فروشگاه زنجیره ای در سراسر کشور وجود که از این بین استان های تهران، البرز و اصفهان بیشترین تعداد شعب را دارند. هم چنین با تقسیم جمعیت کشور در پایان سال 98 بر تعداد شعب مورد بررسی به عدد تقریبی 20 هزار خواهیم رسید. یعنی در ایران به ازای هر 20 هزار نفر یک شعبه فروشگاه زنجیره ای وجود دارد.

در حال حاضر مجموعه فروشگاه های افق کوروش با استفاده از مدل اعطای نمایندگی خود، بیشترین تعداد شعب در سرتاسر کشور را دارا است. بعد از مجموعه افق کوروش، فروشگاه های جانبو و وین مارکت(زیرمجموعه فروشگاه رفاه) بیشترین شعب را در سرتاسر کشور دارا هستند.

در این نظرسنجی که توسط تیم راستا طراحی شد، 26 درصد از افراد عنوان کردند که خریدهای خود را از افق کوروش انجام می دهند. مجموعه رفاه، اتکا و هایپراستار نیز در رده های بعدی این نظر سنجی قرار گرفتند.

🔸آن چه در این گزارش می خوانید:
▪️معرفی فروشگاه های زنجیره ای ایران
(سال تاسیس، سهامداران، مدل فعالیت و …)
▪️بررسی آماری فروشگاه های زنجیره ای
(تعداد شعب، تعداد استان های فعال و …)
▪️نتایج نظرسنجی 100 هزار نفری

برای دانلود گزارش فروشگاه‌های زنجیره ای کلیک کنید.

 

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد