بررسی دلایل تاخیر ورود استارت‌آپ‌ها به بورس در مجلس

۹۹/۰۵/۳۱

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم، با اشاره به اینکه حضور استارت‌آپ‌های بزرگی مانند کافه بازار و … در گام‌های نخست در بورس باعث الگو شدن برای دیگر شرکت‌های استارتاپی و باعث رونق بازار سرمایه می شود، قول بررسی سریع و قطعی چگونگی ورود استارت‌آپ‌ها به بورس در جلسه روز شنبه نمایندگان مجلس را […]

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم، با اشاره به اینکه حضور استارت‌آپ‌های بزرگی مانند کافه بازار و … در گام‌های نخست در بورس باعث الگو شدن برای دیگر شرکت‌های استارتاپی و باعث رونق بازار سرمایه می شود، قول بررسی سریع و قطعی چگونگی ورود استارت‌آپ‌ها به بورس در جلسه روز شنبه نمایندگان مجلس را داد.

یکی از مزایای ورود استارت‌آپ‌ها به بورس، این است که صورت های مالی خود را ارائه می دهند و این بیانگر این است که به شکل صحیح مدیریت می شوند. هدایت سرمایه های سرگردان در حمایت از فعالیتهای اقتصادی یکی دیگر از مزایای پیوستن استارت‌آپ‌هایی است که به ویژه از عملکرد خوبی در حوزه فعالیت خود برخوردار بوده اند.

علاوه بر این کارآفرینان در این عرصه انگیزه فعالیت بیشتر برای فعالیت پیدا می کنند و زمینه اشتغالزایی بیشتری نیز در کشور فراهم می‌شود. در عین حال بنا به گفته کارشناسان ورود استارت‌آپ‌ها به بورس زمینه تنوع در این عرصه را بیشتر ایجاد می کند و روال بورس نیز از حال انحصاری خارج شود .

حضور استارت‌آپ‌ها در بورس؛ وعده ای که تا کنون وفا نشده است

خبر ورود استارت‌آپ‌ها به بورس خبری است که علاوه بر اینکه از حمایت دولت برخوردار است به هیجان زدگی نسبتاً زیادی در جامعه منتهی شده است. طبق گفته امیر ناظمی، رییس سازمان فناوری اطلاعات، در ابتدای اردیبهشت امسال قرار بود چهار شرکت صبا ایده (بنیان‌گذار کلوب، میهن‌بلاگ، صباویژن، آپارات و فیلیمو)، کافه بازار، تپسی و دیجی‌کالا، تا پایان تابستان به بورس وارد شوند و تحت یک تابلو در بازار عرضه شوند.

اما وعده وزیر امور اقتصادی و دارایی ، مبنی بر ورود این استارت‌آپ‌ها به بورس تا کنون محقق نشده است.

ورود استارت‌آپ‌ها به بورس؛ آری یا خیر؟

به گفته برخی کارشناسان، اکنون، بهترین زمان برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه است؛ چرا که نقدینگی بسیار زیادی وارد بورس شده و حضور شرکت‌های آینده‌دار و فعال در این بازار، هم به نفع آنها و هم مردم است. آنها در مقایسه ای شاید دور از قیاس های داخلی، ورود مشابه استارت‌آپ‌ها به بورس در کشورهای دیگر را مثبت ارزیابی کرده و امیدوارند با گذر از تحریم ها روند ورود آنها به بورس بسیار موفق تر از وضعیت کنونی بررسی شود.

علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار ما در باره ضرورت حضور استارت‌آپ‌ها به ویژه در شرایط کنونی می گوید: تقویت بازار سرمایه یکی از پارامترهایی است که با حضور شرکتهای خصوصی و دولتی محقق خواهد شد و این مهم مطمئناً با حضور شرکتهای استارتاپ نیز اجرایی تر خواهد شد.

به گفته وی هدایت سرمایه ها به محل های مطمئن فرآیندی است که در صورت اجرا از خطرآفرینی در مشاغل موازی با مشاغل دولتی و بزرگتر شدن پیکره دولت خواهد کاست و به این ترتیب زمینه ساز رشد اقتصادی نیز خواهد شد. این نماینده مجلس ضمن تاکید بر اینکه آموزش شرکتهایی که به بورس می پیوندند و همچنین کسانی که سهام شرکتهای دیگر اعم از دولتی و خصوصی را خریداری می کنند شاخص مهمی در این فرآیند به شمار می آید که نباید از آن غافل ماند گفت : حضور استارتاپها با توجه به پویا و فعال بودن آنها باعث رونق بازار سرمایه خواهد شد و این مهم نیز با بسترسازی برای استارتاپهای فعال و بزرگ در گامهای نخست به زودی اجرایی خواهد شد.

الگوسازی از ورود استارت‌آپ‌های بزرگ برای الحاق استارت‌آپ‌های کوچکتر

محسن علیزاده در پاسخ به این سئوال که آیا ورود استارت‌آپ‌هایی مانند کافه بازار و … در گامهای نخست به بورس را مثبت ارزیابی می کند یا خیر گفت : حضور استارت‌آپ‌های فعال و بزرگتر می تواند الگوی خوبی برای استارت‌آپ‌های دیگر در آینده نزدیک در این مجموعه باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در جلسه روز شنبه که جهت بررسی روند بورس و رفع مشکلات احتمالی برگزار خواهد شد پروسه ورود استارت‌آپ‌ها به بورس نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد