شرکت‌های دانش بنیان بیشتری وارد بورس می‌شوند

۹۹/۰۴/۲۲

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور گفت: در حال حاضر 33 شرکت دانش بنیان در بورس حضور دارند و به زودی شرکت‌های دانش بنیان بیشتری وارد بورس می‌شوند. سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور امروز در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان، سجام در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر از اقتصادی […]

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور گفت: در حال حاضر 33 شرکت دانش بنیان در بورس حضور دارند و به زودی شرکت‌های دانش بنیان بیشتری وارد بورس می‌شوند.

سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور امروز در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان، سجام در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر از اقتصادی که قبلا مبتنی بر منابع زیرزمینی، نفت، فولاد، سیمان و دارایی فیزیکی بود، اکنون به اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه دارایی‌های مبتنی بر دانش و تکنولوژی در حال تغییر است.

 

نمونه های خارجی؛ معیار مناسب برای ارزیابی

وی گفت:‌ وقتی فیس بوک شرکت واتساپ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 47 میلیون دلار خرید یا اکنون شرکت آمازون به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری دنیا شناخته می‌شود، یا وقتی شرکت هوبر توانست شرکت کریم امارات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به 3 میلیارد دلار خریداری کند، باید بدانیم شرکت‌های دانش بنیان چگونه ارزشیابی می‌شوند و این یکی از چالش‌های بزرگ است،‌ زیرا دارایی نامشهود به راحتی قابل ارزیابی نیست.

به گفته معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور طی توافقاتی که با سازمان‌ها انجام شده 33 شرکت دانش بنیان در بورس به ارزش 180 هزار میلیارد تومان حضور دارند و در کشور 5 هزار و 300 شرکت دانش بنیان به ارزش 120 میلیارد دلار فعالیت دارند که بزرگترین این شرکت‌ها که در بورس هم حضور دارد شرکت انفورماتیک و آسان پرداخت است که در تابلوی بورس حضور دارد.

ستاری با اعلام این خبر که مراحل پذیرش 2 شرکت دانش بنیان فناوری نهایی شده و به زودی روی تابلوی بورس می‌آیند، گفت: با این حساب تعداد شرکت‌های بورسی 35 عدد می‌شود و 15 شرکت دانش بنیان تأییدیه نهایی گرفته‌اند که وارد بورس شوند.

بورس راه حل مناسب برای تامین نقدینگی

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهترین بازار برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها دانست و گفت: شرکت‌ها به جای وام گرفتن از بانک و وثیقه گذاشتن دارایی‌های خود می‌توانند صورت‌های مالی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کرده و به راحتی وارد بورس شوند و از طریق بورس به تأمین نقدینگی و تأمین مالی بپردازند. برای آنها معافیت مالیاتی هم در نظر می‌گیریم و همه شرکت‌های دانش بنیان دارای یک دفتر مالیاتی هستند.

وی ادامه داد: مهمترین بحث در شرکت‌های دانش بنیان ارزشیابی دارایی نامشهود آنهاست؛ به عنوان مثال یک بشکه نفت که بین 40 تا 50 دلار فروش می‌رود دارای 154 لیتر نفت است، اما یک شیشه عطر 50 میلی‌ لیتری 100 دلار یعنی 3 هزار برابر نفت ارزش دارد. یا کشور ما برای واردات داروی فاکتور7 که اخیراً توانستیم آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داخلی‌سازی کنیم، قبلا 40 میلیون یورو پول می‌داد تا بتواند 40 گرم فاکتور 7 وارد کند؛ یعنی گرمی یک میلیون یورو بود. یا هم اکنون یک کیلو بذر خیار و یا بذر گوجه فرنگی هیبریدی به ارزش یک کیلو طلاست و این ارزش دانش و نوآوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان می‌دهد.

ستاری اضافه کرد: یک جوان در پارک علم و فناوری در یک اتاق 3 در 4 درآمد میلیاردی دارد. در پارک علم و فناوری قزوین یک جوان 19 ساله را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیدم که ماهی 100 میلیون تومان درآمد داشت. بنابراین صنایع دانش بنیان مانند گذشته دارای کارخانه و دودکش نیستند.

زبان فارسی در بین ده زبان اینترنتی دنیا

وی همچنین با اشاره به این که سایت آپارات جزو 70 سایت پربیننده دنیا است، گفت: این شرکت چگونه ارزیابی می‌شود؟ ایران با وجود داشتن یک درصد جمعیت جهان اما در فضای اینترنت زبان فارسی نهمین زبان اینترنت دنیاست، حتی تعداد صفحات فارسی در اینترنت چندین برابر صفحات عربی است و این یکی از نمادهای اقتدار کشور است.

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور همچنین با اشاره به توسعه صندوق‌های جسورانه ونچر کپیتال گفت: تاکنون 9 صندوق جسورانه وارد بورس و فرابورس شده و 10 صندوق جدید هم در شرف ورود به بورس هستند. 3 صندوق جسورانه جدید وارد بورس می‌شوند و توسعه صندوق‌های جسورانه در بستر بازار سرمایه و بورس و فرابورس انجام می‌شود.

ستاری همچنین سامانه جامعه اطلاعات مشتریان، سجام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یک سامانه فوق‌العاده دانست که 1.2 میلیون نفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ظرف یک ماه احراز هویت کرده و خدمات به آن ارائه می‌کند و سامانه سجام بر اساس فناوری هوش مصنوعی فوق‌العاده به شناسایی مشتریان می‌پردازد. حتی اگر مشتری صورت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم پوشیده باشد این فناوری قابل شناسایی مشتری بورسی است.

به گفته وی نرم‌افزارهای جدید بانک‌های اطلاعاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فرزندان این سرزمین نوشته‌اند. در سهام عدالت 5 شرکت دانش بنیان مشغول کار هستند و ما از سازمان بورس تشکر می‌کنیم که اجازه دادند شرکت‌های دانش بنیان وارد کارهای برنامه نویسی برای سهام عدالت شوند.

رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام

ستاری اضافه کرد: یک زمانی شرکت‌های بزرگ مانند بریتیش پترولیوم، اگزون موبیل یا سیتی گروپ بودند، الان شرکت‌های دانش بنیان مانند آمازون روی بورس آمده‌اند. در ایران هم به زودی شرکت‌های بزرگ بورسی از نوع دانش بنیان‌ها خواهند شد. در حال حاضر 33 شرکت دانش بنیان به ارزش 180 هزار میلیارد تومان در بورس حضور دارند.

 در پایان این مراسم سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان بورس و مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی رونمایی شد.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد