استارتاپ چینی رقیب تسلا نیم میلیارد دلار سرمایه جذب کرد

۹۹/۰۵/۱

«Xpeng» یک استارتاپ خودروهای برقی است که توسط مدیر اجرایی سابق علی بابا، «He Xiaopeng» مدیریت می‌شود. این استارتاپ امروز از جذب ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه سری C پلاس خبر داده تا بتواند مدل‌های مناسب مصرف‌کنندگان طبقه متوسط چینی را توسعه دهد. اواخر سال گذشته میلادی این استارتاپ از جذب ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه سری […]

«Xpeng» یک استارتاپ خودروهای برقی است که توسط مدیر اجرایی سابق علی بابا، «He Xiaopeng» مدیریت می‌شود. این استارتاپ امروز از جذب ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه سری C پلاس خبر داده تا بتواند مدل‌های مناسب مصرف‌کنندگان طبقه متوسط چینی را توسعه دهد.

اواخر سال گذشته میلادی این استارتاپ از جذب ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه سری C خبر داده بود. به گفته TechCrunch، در جدیدترین دور جذب سرمایه این استارتاپ، شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی هنگ کنگی «Aspex Management»، صندوق پوشش ریسک آمریکایی «Coatue Management» و شرکت‌های چینی «Hillhouse Capital» و «Sequoia Capital» حضور داشته‌اند.

این استارتاپ توسط شرکت‌های بزرگی حمایت مالی می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به فاکسکان، شیائومی، «GGV Capital» و «IDG Capital» اشاره کرد. با وجود جذب مقدار زیادی سرمایه، استارتاپ خودروهای برقی Xpeng با چالش‌های زیادی باید دست و پنجه نرم کند.

استارتاپ خودروهای برقی

ویروس کرونا همچنان عامل رکود

فروش خودروهای الکتریکی به علت شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرده و احتمالا این رکود تا چندین ماه آینده نیز ادامه خواهد داشت. رقیب چینی این استارتاپ، «Byton» که سرمایه‌گذاران بزرگی مانند تنسنت، فاکسکان و گروه فاو دارد نیز شرایط دشواری را تجربه می‌کند. این شرکت مجبور شده به علت شیوع کووید-۱۹، نزدیک به نیمی از کارکنان خود در آمریکای شمالی را به مرخصی بفرستد. Byton ماه گذشته میلادی برای سازماندهی مجدد داخلی، تولید خود را متوقف کرد.

رقبای دیگر Xpeng ظاهرا وضعیت بهتری دارند. استارتاپ «Nio» اخیرا موفق به جذب ۱ میلیارد دلار سرمایه شده و کمپانی «Li Auto» نیز خواهان عرضه اولیه سهام خود در بازار بورس ایالات متحده آمریکا شده است.

Xpeng ادعا کرده که تا به امروز توانسته در برابر مشکلات ناشی از شیوع کرونا مقاومت کند. نزدیک به دو ماه پیش این شرکت موفق به کسب مجوز تولید خودرو در کارخانه خود در نزدیکی گوانژو شد. تولید خودرو در این کارخانه، کاهش وابستگی Xpeng به شرکت «هایما» را در پی خواهد داشت.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد