7 ایده خلاقانه برای جذاب‌تر کردن جلسات کاری غیرحضوری

۰۰/۱۱/۲۵

از آنجایی که شرکت‌هایی مانند گوگل، امکان دورکاری برای کارکنان را تا اواخر سال 2022 تمدید کردند و شرکت‌هایی مثل توییتر نیز برای کارمندان خود امکان دورکاری بدون محدودیت را قائل شدند، جلسات کاری غیرحضوری به یک امر بدیهی‌تر تبدیل می‌شود. با این وجود نیاز است که این جلسات کاری به محیطی جذاب‌تر و سرگرم […]

از آنجایی که شرکت‌هایی مانند گوگل، امکان دورکاری برای کارکنان را تا اواخر سال 2022 تمدید کردند و شرکت‌هایی مثل توییتر نیز برای کارمندان خود امکان دورکاری بدون محدودیت را قائل شدند، جلسات کاری غیرحضوری به یک امر بدیهی‌تر تبدیل می‌شود.

با این وجود نیاز است که این جلسات کاری به محیطی جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر تبدیل شوند. اما چه راهکارهایی برای جذاب کردن جلسات کاری وجود دارد؟

در این مقاله قصد داریم به 7 ایده ساده برای دلچسب‌تر کردن جلسات غیرحضوری بپردازیم. صرف نظر از اینکه شما مدیر جلسه هستید یا یکی از افراد مشارکت کننده، می‌توانید راهکارهای زیر را در جلسات بعدی خود پیاده کنید. این فعالیت‌ها نیاز به آمادگی ندارند و در مجموع بیشتر از 10 دقیقه وقت جلسه را نمی‌گیرند.

1. بی‌حرکت بمانید!

در اغلب تماس‌های ویدئویی، به ویژه آن‌هایی که در حین حرکت برقرار می‌شوند، حداقل چندثانیه‌ای شاهد فریز شدن یا بی‌حرکت ماندن افراد هستیم (به دلایلی از جمله کندی اینترنت). اما می‌توانید این حالت آزاردهنده را با تلاش برای فریب دادن یکدیگر به یک بازی تبدیل کنید!

برای این کار کافی است جمله را نیمه تمام رها کنید و در همان حالت فریز شوید. اگر یکی از همکاران شما جمله‌ای مشابه “بنظر فلانی فریز شده است” را بگوید، شما امتیاز می‌گیرید.

همچنین می‌توانید با اسکرین شات گرفتن از حالات فریز شده همکاران‌تان در حین جلسه، یک آرشیو سرگرم کننده از چهره‌های فریز شده ایجاد کنید!

2. رمز جلسه!

در شروع هر جلسه، کلمه‌ای را انتخاب کنید (به عنوان مثال “خیار”). سپس سعی کنید بدون اینکه دیگران متوجه شوند این کلمه را در صحبت‌های خود به کار ببرید. (به عنوان مثال: “من فکر می‌کنم اگر سیستم را با کمی سرمایه گذاری بیشتر، خیار کنیم، می‌توانیم فرآیندها را سریع‌تر کنیم”).

اگر در حین جلسه توانستید مچ کسی را بگیرید، بگویید “رمز جلسه”. این فعالیت علاوه بر سرگرم کردن جلسه باعث می‌شود تا افراد روی آنچه که بیان می‌شود بیشتر تمرکز کنند.

بیشتر بخوانید: 10 نکته مهم در افزایش انگیزه کارکنان

3. مسابقه جستجوی خانگی!

اگر همه همکاران شما دورکاری می‌کنند، می‌توانید یک مسابقه جستجوی خانگی ترتیب دهید!

3 الی 5 مورد را از لیست زیر انتخاب کنید و با ذکر هر کدام ببینید چه کسی می‌توانید سریع‌تر آن را پیدا کرده و نشان دهد. می‌توانید برای پیدا کردن هر آیتم یک امتیاز و برای نفر اول شدن در پیدا کردن هر آیتم یک امتیاز دیگر در نظر بگیرید:

رزماری

تجهیزات ورزشی

تی‌شرت یک بند موسیقی خاص

عکس کودک

یک دستگاه قدیمی (تلفن، واکمن و غیره)

یک خوراکی تاریخ مصرف گذشته

 ارز کشور خارجی

کتاب مورد علاقه‌تان

برای کمتر شدن مدت زمان مسابقه می‌توانید تنها یک آیتم را در نظر بگیرید. در این صورت سعی کنید موردی را انتخاب کنید که منجر به گفتگو و اشتراک گذاری اطلاعات شود. مانند عکس کودک یا یک تی‌شرت منحصر بفرد. سپس از افراد بخواهید که یک توضیح یک دقیقه‌ای درباره این آیتم و داستان پشت آن بدهند.

4. تغییر پشت صحنه

از همه اعضای تیم‌تان بخواهید یک شئ کوچک مثل کتاب یا یک وسیله دکوری را انتخاب کنند و قبل از شروع هر جلسه، آن را به مکان دیگری در دید دوربین منتقل کنند. حالا ببینید چه کسانی می‌توانند این تغییر را تشخیص دهند.

روش دیگر برای انجام این فعالیت این است که از افراد بخواهید دوربین یا وبکم خود را به مدت 30 ثانیه قطع کنند و مکان یک شئ در اتاق را تغییر دهند. سپس از افراد بخواهید تا حدس بزنند چه تغییری ایجاد شده است.

جلسات غیرحضوری

5. بازی “آیا تا به حال؟” با موضوع دورکاری

با ایجاد چند تغییر کوچک در بازی معروف “آیا تا به حال (Have you ever)” می‌توانید یک فعالیت سرگرم کننده را در جلسات کاری غیرحضوری خود تجربه کنید.

یکی از افراد جلسه سؤالی مطرح می‌کند، به عنوان مثال: آیا تا به حال برای خروج از یک جلسه صوتی، ضعیف بودن شبکه را بهانه کرده‌اید؟ هر کسی که این کار را کرده است باید دست خود را جلوی دوربین بگیرد!

بهتر است هر کس سؤالات خود را آماده کند، اما برای شروع می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

آیا تا به حال …

در حین تماس به دستشویی رفته‌اید؟

پیش آمده که حواستان پرت باشد و بعد که سؤالی از شما پرسیده شد جواب بی‌ربط دهید؟

چیزهایی را در زیر میز یا دور از دید دوربین قرار داده‌اید تا اتاق‌تان مرتب بنظر برسد؟

برایتان اتفاق افتاده که تا قبل از شروع جلسه، آن را کاملاً فراموش کرده باشید؟

پیش آمده در حالی که دیگران در حال صحبت در جلسه هستند، به خواب رفته باشید؟

در حین یک تماس، برنامه‌ای را در یوتیوب یا نتفلیکس تماشا کرده‌اید؟

برای خروج از جلسه، ضعیف بودن آنتن یا شبکه را بهانه کرده‌اید؟

پیش آمده که در حین جلسه صوتی، لباس بشورید یا غذا درست کنید؟

اگر پلتفرم جلسات‌تان به شما اجازه می‌دهد که به راحتی تصویر افراد را قطع و وصل کنید، می‌توانید قبل از مطرح کردن پرسش، دوربین‌ همه افراد را خاموش کنید و سپس، دوربین هر کس که پاسخ مثبت به سؤال داد را روشن کنید.

6. بازی حواس پرتی!

از همه افراد بخواهید روی یک تکه کاغذ عبارت “حواس پرتی” را بنویسند و در کنار خود داشته باشند. هنگامی هر یک از حاضران جلسه متوجه بی‌توجهی فرد دیگری شد، علامت حواس پرتی را در جلوی وبکم خود نگه می‌دارد و سایر افراد نیز باید در ادامه این کار را تکرار کنند. آخرین فردی که علامت حواس پرتی را بالا گرفت، باید به یک سؤال یا چالشی از سوی شما پاسخ دهد!

این موضوع نه تنها باعث می‌شود تا همه حاضران در جلسه متمرکز باشند، بلکه سرگرم کننده نیز هست.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌های طوفان فکری: 15 فعالیت خلاقانه

7. متفاوت لباس بپوشید

از عینک آفتابی استفاده کنید، کلاه فانتزی روی سرتان بگذارید، کراوات مشکی ببندید یا تی‌شرت یک بند موسیقی خاص را بپوشید. با انتخاب لباس‌های سرگرم کننده، در جلسه بعدی خود متفاوت حاضر شوید.

جمع بندی

با اتخاذ سیاست‌های دورکاری در اغلب شرکت‌ها، جلسات مجازی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک هنجار هستند. در این میان رهبران و اعضای تیم باید راهکارهایی را برای جذاب‌تر کردن جلسات کاری غیرحضوری در نظر بگیرند.

در این مقاله 7 ایده برای دستیابی به این هدف را مطرح کردیم. در نهایت فراموش نکنید که وقتی نوبت به ایجاد یا بهبود روابط کاری می‌رسد، کمی سرگرمی می‌تواند کمک کننده باشد.

منبع: Harvard Business Review

مترجم: معین رفیعی مهر

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد