7 داده آماری درباره بنیان گذاران ایرانی

۰۱/۱۱/۱۸

طبق تعریف، بنیان گذار یا فاندر شخصی است که یک شرکت یا هر کسب وکار تجاری دیگری را با کمک افراد دیگر شروع می کند. اساسا بنیان گذار بودن در هیچ جای دنیا آسان نیست. حالا تصور کنید که بنیان‌گذار بودن در ایران و در حوزه اینترنت چقدر می‌تواند آسان نباشد!؟ با توجه به این […]

طبق تعریف، بنیان گذار یا فاندر شخصی است که یک شرکت یا هر کسب وکار تجاری دیگری را با کمک افراد دیگر شروع می کند. اساسا بنیان گذار بودن در هیچ جای دنیا آسان نیست. حالا تصور کنید که بنیان‌گذار بودن در ایران و در حوزه اینترنت چقدر می‌تواند آسان نباشد!؟

با توجه به این که ایران بهشت کارآفرینان است!!! تصمیم گرفتم که با استفاده از داده‌های راستا اینسایت درباره بنیان گذاران کسب‌وکارهای اینترنتی داشته باشم که نتیجه آن ها را در ادامه با شما به اشتراک میگذارم.

بیش از 50 درصد استارتاپ‌ها تنها یک بنیان‌گذار دارند!

بررسی داده‌های بیش از 500 استارتاپ ایرانی و بنیان‌گذاران آن‌ها نشان می‌دهد که حدود 50 درصد از استارتاپ‌های ایرانی تنها با یک بنیان‌گذار راه اندازی شده‌اند. هم‌چنین 32.5 درصد از استارتاپ‌ها 2 بنیان‌گذار و 13.7 درصد نیز 3 بنیان‌گذار داشته اند.

میانگین نسبت بنیان‌گذاران بر استارتاپ در داده‌های بررسی شده، 1.72 بوده است.

بیش از 50 درصد استارتاپ‌های ایرانی یک بنیان‌گذار دارند

استارتاپ‌های خانوادگی

همان طور که عنوان شد، نیمی از استارتاپ‌های ایرانی تنها یک بنیان گذار دارند و نیم دیگر بیش از یک بنیان گذار. اما نکته جالب توجه این است که حداقل در 20 درصد از استارتاپ‌ها(استارتاپ‌هایی با بیش از یک بنیان گذار) یک نسبت خانوادگی بین بنیان‌گذاران(تشابه فامیلی) وجود دارد.

( در اینجا نسبت فامیلی برابر با تشابه فامیلی بین بنیان‌گذاران درنظر گرفته شده است. و به همین منظور از کلمه حداقل در متن بالا استفاده شده است.)

نسبت خانوادگی در استارتاپ ها

سهم 6 درصدی بانوان

بررسی بیش از 850 بنیان‌گذار استارتاپ‌های ایرانی، نشان می‌دهد که حدود 6 درصد از بنیان‌گذاران بانوان و حدود 94 درصد از آن‌ها را نیز آقایان تشکیل می‌دهد.

بانوان کارآفرین

نیمی از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها مدرک کارشناسی ارشد دارند

بررسی لینکدین 440 بنیان‌گذار نشان می‌دهد که بیش از نیمی از بنیان‌گذاران، مدرک کارشناسی ارشد دارند. سهم مدرک کارشناسی و دکترا نیز به ترتیب 30 و 15 درصد است. حدود 2 درصد نیز شامل سایر مدارک ( شامل دیپلم، فوق دیپلم، کاردانی و ….) است.

(از بین بنیان گذاران مورد بررسی در این تحقیق، امکان دسترسی به لینکدین 440 بنیان گذار وجود داشت و این اطلاعات از استخراج دیتا از لینکدین 440 بنیان گذار بدست آمده است.)

مدرک بنیان گذاران استارتاپ ها

بنیان گذاران در چه رشته‌هایی تحصیل کرده اند؟

بررسی داده های مربوط به آخرین مدرک تحصیلی بنیان گذاران نشان می‌دهد که حدود یک سوم از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها، در رشته های فناوری اطلاعات و کامپیوتر تحصیل کرده‌اند. مدرک حدود 19 درصد نیز سایر رشته های مهندسی (مهندسی مکانیکی، برق، صنایع، شیمی و …) بوده است.
رشته MBA نیز با 17 درصد یکی از رشته های محبوب در بین بنیان گذاران است.

رشته تحصیلی بنیان گذاران استارتاپ های ایرانی

بنیان‌گذاران دارای چه مهارت‌هایی هستند؟

به صورت میانگین هر بنیان‌گذار در پروفایل خود بیش از 18 مهارت را ثبت کرده است. درجدول زیر لیست 10 تایی از مهارت‌هایی که بیشترین تکرار را در پروفایل بنیان‌گذاران داشتند به همراه میزان تکرار آن‌ها، مشاهده می‌کنید.

(این اطلاعات با استخراج داده از لینکدین حدود 440 بنیان‌گذار به بدست آمده است.)

مهم ترین مهارت های بنیان گذاران

بنیان گذاران در چه دانشگاه‌هایی تحصیل کرده‌اند؟

براساس بررسی آخرین مدرک تحصیلی در لینکدین 440 بنیان‌گذار، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، تهران و شریف بیشترین سهم از کارآفرینان را مورد بررسی را برخوردار هستند.

بنیان گذاران در چه دانشگاه هایی تحصیل کرده اند؟

 

با اضافه شدن داده‌های بیشتر به راستااینسایت و تکمیل داده‌های فعلی، اطلاعات این مقاله را بروز رسانی خواهم کرد.

نویسنده: وحید وفایی

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد