4.8 میلیارد سرمایه‌گذاری 100استارتاپ در عرصه هوش مصنوعی

۰۰/۰۶/۱۴

در مرحله اولیه،  80 تیم استارتاپی در حوزه هوش مصنوعی، طرح‌های کسب و کاری خود را ارسال کردند. با بررسی این استارتاپ‌ها،‌ 10 استارتاپ پذیرفته شده و در رویداد هوش مصنوعی 100استارتاپ به صورت حضوری به ارائه کسب وکار خود برای جذب سرمایه پرداختند.  در انتهای رویداد هوش مصنوعی تیم‌های ویراویراست، مهدا، دیدبانو، آرکپچا و […]

در مرحله اولیه،  80 تیم استارتاپی در حوزه هوش مصنوعی، طرح‌های کسب و کاری خود را ارسال کردند. با بررسی این استارتاپ‌ها،‌ 10 استارتاپ پذیرفته شده و در رویداد هوش مصنوعی 100استارتاپ به صورت حضوری به ارائه کسب وکار خود برای جذب سرمایه پرداختند.  در انتهای رویداد هوش مصنوعی تیم‌های ویراویراست، مهدا، دیدبانو، آرکپچا و ایبگو توانستند نظر سرمایه‌گذاران را جلب کنند

5 استارتاپ برتر در سکوی پرتاپ هوش مصنوعی

ویراویراست اولین تیم برگزیده رویداد هوش مصنوعی،‌ موفق به دومین جذب سرمایه از 100استارتاپ شد. ویراویراست، یک سامانه هوشمند تایپ و ویراستاری آنلاین متن فارسی است. 4 تیم دیگر هر یک به ترتیب در زمینه‌ بازارهای مالی، دوربین‌های مدار بسته، محافظت بات و ارائه بیمه خودرو فعالیت می‌کنند و کسب‌وکارشان مبتنی بر هوش مصنوعی است.

سیاستگذاری باید هوشمندانه باشد

امیر ناظمی؛‌ سخنران ویژه رویداد هوش مصنوعی با اشاره به طرح صیانت گفت:‌ «سیاستگذاری باید هوشمندانه و با نگاه درست به مسائل باشد. این نوع سیاست گذاری، منجر به راهگشایی و کنترل رگولاتوری درست خواهد شد. ناظمی در ادامه افزود: سیاست گذار باید به حل مسئله فکر کند نه اینکه صورت مسئله را به کلی پاک نماید».

ریاست سازمان فناوری اطلاعات ایران در رویداد هوش مصنوعی اشاره کرد: طرح صیانت حاصل سیاستگذاری بدون دانش است. طرحی که برای صیانت از حقوق مخاطبان در فضای مجازی تدوین شده، اما اصل حضور مخاطبان در فضای مجازی را نقض و محدود می‌کند.

در ادامه رویداد هوش مصنوعی، که مجموعه 100استارتاپ و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پارتیان به عنوان سرمایه‌گذار و برگزارکننده‌های اصلی آن حضور داشتند، تیم‌ها به ارائه طرح‌های کسب و کاری خود برای داوران پرداختند و به سوالات و ایرادات وارد شده پاسخ دادند.

اگزیت موفق 100 استارتاپ از استارتاپ هوما

در رویداد هوش مصنوعی به مناسبت اولین اگزیت موفق 100استارتاپ از استارتاپ هوما، سید رضا سجادی هم‌بنیانگذار این استارتاپ داستان کسب‌وکارش را برای حاضرین رویداد روایت کرد. استارتاپ هوما یکی از تیم‌های پرتفو 100استارتاپ است که فروردین 99 با جذب سرمایه عضوی از خانواده 100استارتاپ شد و اواخر همان سال اسنوا درخواست خرید سهام هوما را مطرح کرد. حالا پس از چند ماه مذاکره، 100استارتاپ با موفقیت از هوما اگزیت کرده است. هوما در مدت زمانی کوتاه‌تر از چیزی که پیش‌بینی کرده بود توانست به شاخص‌های کلیدی عملکردش (KPI) دست پیدا کند.

هوما باکس دستگاهی است که با اتصال به تلویزیون‌های عادی، آن‌ها را تبدیل به تلویزیون‌های هوشمند اندرویدی می‌کند. علی سدیفی، مدیرعامل 100استارتاپ ضمن تبریک به تیم هوما عنوان کرد: هوما چیز شگفت‌انگیزی نیست؛ این تیم مثل همه بچه‌های اکوسیستم استارتاپی تلاش کرد و بارها زمین خورد اما دوباره ایستاد و با تمام قوا به مسیرش ادامه داد.

آینده ایران و هوش مصنوعی

در حاشیه رویداد هوش مصنوعی پنلی تخصصی تحت عنوان ایران، هوش مصنوعی، آینده با مدیریت عمار جلالی‌منش، هم‌بنیانگذار شتابدهنده همتک و جمعی از فعالان این حوزه برگزار شد. امید حاتمی دکترای ریاضی دانشگاه کمبریج، سید مهدی خلیق رضوی هم‌بنیایگذار شتابدهنده همتک، ایمان ظهوریان سرپرست تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی و حامد اجاقی عضو ارشد تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی از مهمانان این پنل بودند.

100میلیارد دلار ظرفیت استفاده از هوش مصنوعی

ایمان ظهوریان با اشاره به مطالعات صورت گرفته در حوزه هوش مصنوعی عنوان کرد: در سال 2016 استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی رقمی بالغ بر 7.643 میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می‌شد تا سال 2025 این رقم به 8.36 میلیارد دلار برسد. اما با گذر زمان و مشاهدات جدید پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال 2025 به 100 میلیارد دلار هم برسد. ظهوریان پردرآمدترین فعالیت‌های هوش مصنوعی را در زمینه‌های بهبود عملکرد کسب‌وکارهای مبتنی بر الگوریتم، اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها برای بیماران و تعمیر، نگهداری و توزیع محتوا در شبکه‌های مجازی برشمرد.

هوش مصنوعی؛‌اکوسیستم نوپا در ایران

حامد اجاقی با اشاره به لزوم بازتعریف مفاهیم متناسب با ادبیات بازار و نیازهای آن برای تولید و عرضه محصول اظهار داشت: اکوسیستم هوش مصنوعی در ایران یک اکوسیستم نوپا است؛ بنابراین ایده‌های کوچک در چنین شرایطی می‌تواند راهگشا باشد. ایده‌های بزرگ به دلیل عدم تطابق هزینه و فایده، اجازه بروز و ظهور پیدا نمی‌کنند و این چالشی است که در تمام اکوسیستم‌ها وجود دارد؛ اما در این حوزه بیشتر احساس می‌شود. اجاقی همچنین درباره تصور جامعه و انتظاری که از هوش مصنوعی دارند، گفت: رسانه‌ها و جامعه ذهنیت ما را به نحوی شکل داده‌اند که با شنیدن لفظ هوش مصنوعی یک مفهوم انقلابی برای ما تداعی می‌شود. اما باید بدانیم که این تصوری اشتباه است و می‌تواند برای اکوسیستم صدماتی را به همراه داشته باشد.

سید مهدی خلیق رضوی که به صورت آنلاین و از انگلستان در این پنل حضور داشت درباره نقش و تاثیر هوش مصنوعی در کسب‌وکارها عنوان کرد: ظرفیت‌های هوش مصنوعی 3 کمک شایان به کسب‌وکارها می‌کند که عبارتند از: مقیاس‌پذیر شدن و در دسترس همگان قرار گرفتن خدمات، کاهش هزینه و افزایش کیفیت. او همچنین کاربرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت را در 3 حوزه گسترش زیرساخت و پیشگیری، تشخیص و نهایتا درمان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ما در ایران پیشرفت مناسبی در زمینه گسترش زیرساخت داشتیم اما در حوزه‌های دیگر نیاز به تلاش و فعالیت بیشتری داریم.

دکتر حاتمی در این گفتگو بیشتر به بحث تجربه و کاربرد استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف مانند گردشگری و حوزه‌های فروش در بازار پرداخت.

همچین عمار جلالی‌منش هم‌بنیانگذار شتابدهنده همتک ضمن مدیریت، اجرا و طرح بحث به بیان نکاتی تکمیلی درباره وضعیت هوش مصنوعی در ایران پرداخت. در پایان این گفتگو فرصتی فراهم شد و تعدادی از حاضرین سوالاتی را مطرح کردند و میهمانان پاسخ آن‌ها را دادند.

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، مجموعه شناسا، مدیریت ثروت ستارگان، موسسه دانش بنیان برکت، شتابدهنده اجوتک، شتابدهنده بین‌المللی آران و مجموعه هوش مصنوعی ابری (هما) از حامیان و هم سرمایه گذاران حاضر در رویداد سکوی پرتاب هوش مصنوعی بودند.

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت؛‌ بزرگترین شرکت دانش‌بنیان در عرصه هوش مصنوعی

سجاد بیگدلو کارشناس اجرایی مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت ضمن معرفی این مجموعه عنوان کرد: این مجموعه بزرگترین شرکت دانش‌بنیان مالی در کشور از لحاظ سرمایه انسانی و دارای بیشترین سرمایه انسانی متخصص هوش مصنوعی در کشور است. همچنین مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت دارای قوی‌ترین زیرساخت‌های پردازشی در کشور است که در دو زمینه محصولات تجاری و فعالیت‌های ترویجی کار می‌کند.

سکوی پرتاب هوش مصنوعی سومین رویداد سرمایه‌گذاری تخصصی 100استارتاپ بود که مانند سایر رویدادهایی که توسط این مجموعه برگزار می‌شود، علاوه‌بر سرمایه‌گذاری مشاوره و راهبری متناسب با نیاز هر تیم صورت گرفت. لازم به ذکر است 100استارتاپ به همراه مدرسه کسب‌وکار تکاپو در نظر دارد که در پاییز سال جاری برنامه ملی 100 تکاپوی صادراتی را برگزار کند. این برنامه ملی فرصتی برای سرمایه‌گذاری، آموزش و راهبری برای کسب‌وکارهایی است که قصد ورود به حوزه صادرات را دارند. 6.5 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای این برنامه در نظر گرفته شده و تا 16 مهر ماه فرصت برای ثبت‌نام از طریق پنل 100استارتاپ وجود دارد.

برای مشاهده مهم ترین اخبار هفته گذشته کلیک کنید.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد