10 نکته مهم در افزایش انگیزه کارکنان

۰۰/۰۱/۲۱

انگیزه کارکنان همان سطح انرژی، تعهد، پافشاری و خلاقیت کارکنان یک شرکت در مشاغل خود است. انگیزه بالاتر کارمندان منجر به تعامل و بهره وری بهتر می شود. پس جای تعجب نیست که فاکتور انگیزه کارمندان به یکی از اولویت های اصلی بیشتر مشاغل تبدیل شده است. چرا انگیزه کارمندان در محیط کار بسیار مهم […]

انگیزه کارکنان همان سطح انرژی، تعهد، پافشاری و خلاقیت کارکنان یک شرکت در مشاغل خود است. انگیزه بالاتر کارمندان منجر به تعامل و بهره وری بهتر می شود. پس جای تعجب نیست که فاکتور انگیزه کارمندان به یکی از اولویت های اصلی بیشتر مشاغل تبدیل شده است.

چرا انگیزه کارمندان در محیط کار بسیار مهم است؟

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که انگیزه کارکنان با مشارکت آنان در انجام کارها ارتباط زیادی دارد. مشارکت و تعامل کارمندان هم، منجر به بهره وری بالاتر می شود.

به همین دلیل، سازمانها باید توجه و منابع بیشتری را به انگیزه کارمندان اختصاص دهند.

کارمندان کم اشتیاق معمولاً از نظر عاطفی با شرکتهایشان ارتباط سردی دارند. آنها از کار در شرکت خود احساس غرور نمی کنند، به عنوان سفیر برند عمل نمی کنند و معمولاً ارزش های شرکت را به اشتراک نمی گذارند. احساس عدم اشتغال به کار می کنند، وقتی نوبت به رشد کسب و کار می رسد، سعی در نوآوری یا رویکرد پیشگیرانه نمی کنند زیرا احساس نمی کنند در این کار مشارکت دارند.

مهم نیست که یک شرکت بزرگ یا کوچک باشد، انگیزه کارکنان همیشه یکی از بزرگترین اهداف کارفرمایان است. نکته ای در اینجا وجود دارد: همه اینها به فرهنگ شرکت (از جمله ارزش هایی) که شما توسعه می دهید برمی گردد.

محیط کار

از آنجا که نیروی کار امروز با آنچه که ما ده سال پیش داشتیم بسیار متفاوت است، عوامل انگیزشی نیز متفاوت هستند. هر کارمندی متفاوت است و ممکن است نتوان نسخه مشابهی برای افزایش انگیزه همه آن‌ها داد. با این حال، چند نکته در انگیزه کارمندان حائز اهمیت است که هر کارفرمایی باید آنها را دنبال کند.

1-رهبران مناسب را انتخاب کنید

تعیین افراد مناسب برای هدایت کارکنان در انگیزه کارکنان بسیار تاثیرگذار است. رهبران خوب این قدرت را دارند که به تیم خود انگیزه داده و آنها را درگیر کنند.

رهبر

2-بررسی عملکرد سالانه را متوقف کنید

بررسی عملکرد سالانه زمانبر و پرهزینه است و چندین مطالعه نشان داده که بی نتیجه اند و بدتر از همه این که، کارمندان از آن وحشت دارند. به جای این عمل منسوخ شده، در طول سال بازخورد دهید. این کار، این امکان را به افراد می‌دهد تا در عملکرد فعلی، مشکلات را حل کنند و در عین حال مهارت های آینده را نیزفرا بگیرند

3-جلسات تعیین اهداف برگزار کنید

با این کار، کارکنان را در فرآیند تعیین اهداف مشارکت دهید، تا اهداف موثر کارمندان توسط خودشان تعیین شود. اما در نهایت این مدیران و رهبران هستند که باید اهداف مشخص و قابل اندازه گیری را تعیین کنند. به یاد داشته باشید کارکنانی که اهداف مشخصی دارند انگیزه بیشتری برای دستیابی به آنها دارند.

تعیین هدف

4- افراد را مسئولیت پذیر کنید

پس از تعیین اهداف، رهبران باید پاسخگو باشند. به عبارت دیگر، در صورت عدم دستیابی به اهداف، مدیران باید مسئولیت کشف دلیل عدم رضایت بخش بودن سطح مشارکت را داشته باشند. و افراد در این امر و همچنین در تعیین کردن روشهای بهبود مشارکت داشته باشند.

5-استقلال و انعطاف پذیری اعطا کنید

مدیریت‌ خرد و کنترل‌های زیاد، راهی برای از بین بردن انگیزه، متوقف کردن خلاقیت و کاهش رضایت شغلی در کارکنان است. با اعطای استقلال به تیم خود، مالکیت را تشویق کنید و با واگذاری برخی از کنترل های خود و اعتماد به این که تیم شما کار خود را انجام می دهد، اعتماد به نفس و انگیزه را در کارکنان خود ایجاد و تقویت کنید.

استقلال

6-محیط کاری جذاب و دوستانه ایجاد کنید

شرکتهایی که ارتباطات ضعیفی بین کارمندانشان جاری است. از انگیزه و تعامل بسیار پایین کارمندان رنج می برند. برای انجام این کار، یادداشت های تشکرآمیز ساده، جوایز ملموس
و جشن های مهم تیمی اغلب کافی است. تجارب پیوند و دوستی را از طریق تمرینات تیمی و گردش بیرون تقویت کنید. فضای کار روزمره کارکنان را با گیاهان، کارهای هنری بهبود ببخشید. اعضای تیم خود را تشویق کنید تا فضای کار خود را شخصی کنند، مناطق آنها را تمیز نگه دارند و اگر از سر و صدای محیط اذیت شدند، از هدفون استفاده کنند.

7-برای کار و سهم کارمندان ارزش قائل شوید

کارمندان باید بدانند که برای کارشان ارزش قائل هستید. اگر آنها اهداف خود را به دست آوردند و به شاخص کی پی  آی (kpi) خود رسیدند، باید بدانند که چگونه شرکت شما این موفقیت را پاسخ می‌دهد.

8-به کارمندان خود پاداش دهید

پاداش کار خوب را فراموش نکنید. شناخت و جوایز باید از ضروریات هر سازمان باشد. با این حال، مطمئن شوید که کارمندان خود را با چیزی که برایشان اهمیت دارد پاداش دهید. به تیم خود فرصت دهید تا رشد کند. اگر می‌خواهید تمام انگیزه های تیم خود را از بین ببرید، کافی است به افراد این احساس را بدهید که برای همیشه در بن‌بست یک کار گیر کرده‌اند.
شما می‌توانید با ارائه فرصت هایی برای آموزش و همکاری و تشویق کارمندان در ایجاد و رشد مهارت هایشان، تاثیر بسزایی داشته باشید.

پاداش

9-برای تک تک افراد تیم خود زمان بگذارید

ارتباط فرد به فرد را بخشی منظم از برنامه معمول خود کنید. در طول زمان استراحت‌تان، دور دفتر راه بروید و با افراد تیم گپ بزنید. ناهار را با کارمندان بخورید، به‌جای این‌که در دفترتان مخفی شوید. با انجام این‌کارها، فضای کار مثبت تری ایجاد می کنید و به کارکنان نشان می‌دهید که واقعاً به آن‌ها اهمیت می‌دهید. از همه مهم‌تر، هم‌تیمی هایتان را بهتر می‌شناسید و از خواسته‌های آنها مطلع می‌شوید و از این شناخت می توانید برای شناسایی راه های ایجاد انگیزه در آنها استفاده کنید. رهبران خوب اغلب قادر به ارتباط با کارمندان خود در سطح شخصی و حرفه ای هستند. به یاد داشته باشید، همه چیز و در همه زمان ها لازم نیست که در مورد کار باشد.

10-به کیفیت زندگی کارمندان بپردازید

به کیفیت زندگی و تعادل بین زندگی و کار کارکنان خود اهمیت دهید. کارمندان با انگیزه و اشتیاق بالا همان افرادی هستند که زودتر فرسودگی شغلی را تجربه می کنند. مراقب بهترین کارکنان خود باشید!

 

برای مطالعه مقاله «چگونه ایده های خود را به طور موثر ارائه دهیم؟!» کلیک کنید.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد