پرونده خبری: فیلیمو گران تر از نت فلیکس؟!

۰۰/۰۱/۱۰

افزایش هزینه بیش از 300 درصدی فیلیمو در کمتر از یک ماه، اظهار نظرهای گوناگونی را در فضای مجازی به همراه داشت و باعث اعتراض و نارضایتی خیلی از کاربران آن شد. به گونه ای که مشاور رئیس جمهور نیز در توییتی نسبت به این افزایش قیمت واکنش نشان داد که البته این واکنش با […]

افزایش هزینه بیش از 300 درصدی فیلیمو در کمتر از یک ماه، اظهار نظرهای گوناگونی را در فضای مجازی به همراه داشت و باعث اعتراض و نارضایتی خیلی از کاربران آن شد. به گونه ای که مشاور رئیس جمهور نیز در توییتی نسبت به این افزایش قیمت واکنش نشان داد که البته این واکنش با پاسخی از مدیرعامل آپارات همراه شد.

در اسفندماه فیلیمو و نماوا هزینه ی اشتراک خود را به دلیل تولیدات اختصاصی دوبرابر کردند و اشتراک ماهانه آن ها از 25 هزارتومان به 50 هزار تومان افزایش یافت. اما قیمت اشتراک فیلیمو در ابتدای فروردین ماه با افزایش مجدد همراه شد و به ۹۹ هزار تومان برای یک ماه رسید که با تخفیف ۳۰ درصدی کاربران می‌توانستند آن را با قیمت ۶۹ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری کنند.

این افزایش قیمت ها فیلیمو را به گران‌ترین سرویس VOD تبدیل و موجی از اعتراض را در میان کاربران این VOD ایجاد کرد به گونه ای که روابط عمومی فیلیمو، مجبور به صدور بیانیه ای در این زمینه شد. در این بیانیه افزایش تولیدات اختصاصی در سال جاری دلیل اصلی این افزایش قیمت ها اعلام شد.
اما آیا این افزایش قیمت ها منطقی به نظر می رسد؟

فیلیمو چند کاربر فعال دارد؟

اجازه دهید در ابتدا نگاهی به کاربران فعال بیندازیم و ببینیم این سرویس VOD در سالیان اخیر چه مقدار کاربر فعال داشته است.

محمدجواد شکوری مقدم در مصاحبه‌ای با دیجیاتو در خردادماه 1397 تعداد مشترکین فیلیمو که در سال قبل به صورت ماهانه حق اشتراک پرداخت می‌کردند را 400 هزار نفر عنوان کرد. با توجه به گزارش فیلیمو در خصوص رشد 581 درصدی کاربران در سال 1396، به حدود 59 هزار کاربر برای سال 95 می‌رسیم. همچنین با توجه به گزارش یکساله فیلیمو (از خرداد 97 تا خرداد 98) «تعداد مشترک‌هایمان در مقایسه با سال ۹۶، رشدی نزدیک به ۱۲۰ درصد داشته»، می‌توان تعداد مشترکین فیلیمو در سال 97 را حدود 880 هزار نفر در نظر گرفت.

براساس آخرین گزارشی که فیلمو در اواخر سال 99 منتشر کرد( این گزارش بازه زمانی آذر 98 تا آذر 99 را در نظر می گیرد)، تعداد کاربران فعال خود را 1.1 میلیون عنوان کرده است. بنابراین در حال حاضر این VOD بیش از یک میلیون کاربر فعال در اختیار دارد.

کاربران فیلیمو

درآمد فیلیمو در سال 99

همان طور که در بالا عنوان کردیم، فیلیمو در آخرین گزارش خود عنوان کرده است که 1.1 میلیون کاربر فعال دارد که اشتراک این مجموعه را خریداری کرده اند. با در نظر گرفتن هزینه اشتراک ماهانه 20 هزار تومان در سال 99، فیلیمو در سال 99 ماهانه 22 میلیارد تومان از حق اشتراک درآمد داشته است.

بنابراین می توان برآورد کرد که فیلیمو در سال 99 درآمدی حدود 250 میلیارد تومان داشته باشد. (جالب است که بدانید بودجه صدا و سیما در این سال 1745 میلیارد تومان بوده است.)

آیا قیمت حق اشتراک فیلیمو منطقی است؟

محاسبه بهای تمام شده و هم چنین مقایسه قیمت رقبا از جمله مهم ترین روش ها برای قیمت گذاری محصولات و خدمات است. بنابراین در این بخش ما سعی می کنیم که قیمت اشتراک فیلیمو را با سایر نمونه های داخلی و خارجی آن مقایسه کنیم.

نماوا

مهم ترین رقیب فیلیمو در حوزه VOD، نماوا است. براساس نظرسنجی که توسط تیم راستا انجام شد، این دو پلتفرم حدود 90% از سهم بازار را در اختیار دارند. ( برای دانلود گزارش بررسی صنعت VOD در ایران کلیک کنید.) همان طور که در ابتدا عنوان شد نماوا نیز به همراه فیلیمو هزینه حق اشتراک خود را در اسفندماه افزایش داد و هزینه اشتراک ماهانه خود را از 25 هزار تومان به 59 هزارتومان رساند.( البته در حال حاضر تولیدات اختصاصی نماوا کمتر از فیلیمو است.)

اشتراک نماوا

نت فلیکس (Netflix)

به جرئت می توان گفت اصلی ترین بازیگر VOD در جهان نت فلیکس است که با 203 میلیون کاربر در سراسر جهان این رتبه را از آن خود کرده است. هزینه حق اشتراک در نت فیلیکس در قالب سه پلن مختلف محاسبه می شود که تفاوت این پلن ها در کیفیت محصولات و تعداد دستگاه های متصل است. قیمت اشتراک یک ماه استاندارد در نت فیلیکس 9.99 یورو است که معادل 290 هزار تومان در ماه است.(با یورو 29 هزارتومان)

در جدول زیر قیمت سه پلن نت فیلیکس بر حسب تومان را مشاهده می کنید:

فیلیمو

اچ بی اُ مکس (HBO Max)

HBO max نیز یکی از بزرگترین پخش کننده های شبکه های تلویزیونی کابلی و نیز قدیمی ترین آنها می باشد که در ایران با پخش سریال Game of Thrones آن را می شناسیم. قیمت هزینه اشتراک ماهانه در این سرویس 14.99 یورو معادل 374 هزار تومان در ماه است.

جدول مقایسه هزینه اشتراک VOD های داخلی و خارجی 

فیلیمو

مقایسه ی هزینه ی اشتراک با حداقل درآمد در ایران و آمریکا

هرچند با توجه به ساختار هزینه و درآمد، قوانین و مقررات و … نمی توان به طور دقیق فیلیمو را با نمونه های خارجی آن بررسی کرد ولی برای بهتر کردن این مقایسه، از نسبت هزینه اشتراک ماهانه این سرویس ها به حداقل دستمزد استفاده می کنیم. همان طور که مشاهده کردید هزینه اشتراک ماهانه در نت فیلیکس 9.99 یورو معادل 290 هزار تومان است.

اگر بخواهیم حداقل دستمزد روزانه افراد را با هزینه های اشتراک ماهیانه نت فلیکس مقایسه کنیم، در آمریکا حداقل دستمزد به گزارش وزارت کار ایالات متحده آمریکا هر ساعت 7.25 دلار می باشد که با حساب کار روزانه 8 ساعت این مبلغ به 1740 دلار در ماه می‌رسد. درواقع حداقل حقوق و دستمزد در آمریکا 150 برابر هزینه حق اشتراک ماهانه نت فیلیکس است.

در ایران نیز با توجه به بخش نامه وزارت کار و رفاه اجتماعی حداقل دستمزد ساعتی حدود 11 هزارتومان می باشد که با حساب روزانه 8 ساعت این مبلغ به 2 میلیون و 640 هزار تومان در ماه می رسد. با در نظر گرفتن تخفیف های فعلی فیلیمو، حداقل حقوق و دستمزد در ایران 41 برابر هزینه حق اشتراک در فیلیمو است. ( با در نظر گرفتن قیمت اشتراک ماهانه 99 هزار تومان این عدد به 27 خواهد رسید.)

در واقع با توجه به استاندارسازی هزینه قیمت اشتراک فیلیمو و نت فیلیکس براساس حداقل حقوق و دستمزد در هر کشور می توان این طور عنوان کرد که قیمت های فعلی فیلیمو نزدیک به چهار برابر گران تر از نمونه خارجی آن است. درست است که اگر بیشتر کالاهای داخلی را به این روش با نمونه خارجی آن مقایسه کنیم به نتایج مشابهی برای آن کالاها نیز دست خواهیم یافت. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که فیلیمو تنها برای بخشی از محصولات خود هزینه می کند و بسیاری از فیلم و سریال های خارجی در این vod بدون پرداخت کردن هزینه به مالکان اثر پخش می‌شود درحالیکه که این امکان برای نت فلیکس وجود ندارد.

فیلیمو

مقایسه فیلیمو

برای مشاهده پروفایل فیلیمو کلیک کنید.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد

 1. سجاد

  در گران فروشی فیلیمو با شما موافق هستم ولی در گزارش شما یک خطای محاسباتی وجود داره.
  نرخ محاسبه قیمت اشتراک فیلیمو در این گزارش طبق آخرین عدد که برای سال ۱۴۰۰ هست معیار بوده ولی برای محاسبه حداقل حقوق معیار سال ۹۹ را استفاده کردید.
  در مقایسه بودجه تلوزیون و فیلیمو یک نکته جالب هم باید توجه داشته باشیم که طبق قوانین داخلی صدا و سیما ملزم به تهیه مجوز حق پخش برای محتواهای خارجی هم هست در حالیکه فیلیمو گاهی حتی برای زیرنویس نیز هزینه ای پرداخت نمی کند.

  ۰۰/۰۱/۱۲ ۱۸:۴۳ پاسخ
  • امیررضا

   درست می فرماید، کلا تولیدات شرکت های خارجی رو پخش می کنن بدون کوچک ترین مشکل، حتی پول زیرنویس ها هم ممکنه ندن.

   اگر درست خاطرم باشه، تقریبا در اوایل فعالیت فیلیمو بود که تاینی موویز رو پایین آوردن، حالا ربطی داشت یا نه رو گردون خودشون می زاریم.

   ۰۱/۱۱/۲۴ ۱۴:۲۷ پاسخ
 2. امیر

  سلام به نظر بنده این کار هیچ توجیحی نداره بنده ماهیانه تمدید میکردم الان چند ماه هست تمدید اشتراک نکردم و نخواهم کرد این کار نامردی در حق مردمه

  ۰۰/۰۱/۱۴ ۲۱:۴۶ پاسخ
 3. علیرضا

  دزدی در روز روشن
  بدزدین
  شما هم بدزدین

  ۰۰/۰۱/۱۴ ۲۳:۰۰ پاسخ
 4. عرفان

  واقعا چقدر میخواید در آمد داشته باشید؟!!؟!؟!؟

  دو ماه پیش خیلی شیک و آروم 25 تومن شد 69 تومن کسی صداش در نیومد

  الان هم شده ماهی 100 هزار تومن!

  یکم شرف خوبه…..

  ۰۰/۰۱/۱۵ ۱۴:۴۳ پاسخ