عرضه اپلیکیشن همسریابی «همدم یاب» توسط گروه تبیان

۹۹/۱۲/۴

به گفته گروه تبیان، اپلیکیشن همدم یاب قرار است به مجردهای ایرانی در سراسر ایران خدمت‌رسانی کند و با انتخاب گزینه‌ مطلوب برای ازدواج و ارائه مشاوره و آزمون‌های قبل ازدواج، خدمات خود را عرضه کند. این اپلیکیشن در ادامه توسعه سایت همسان سازی تبیان طراحی و عرضه شده؛ مدیرعامل همدم‌یاب می‌گوید آنها با استفاده […]

به گفته گروه تبیان، اپلیکیشن همدم یاب قرار است به مجردهای ایرانی در سراسر ایران خدمت‌رسانی کند و با انتخاب گزینه‌ مطلوب برای ازدواج و ارائه مشاوره و آزمون‌های قبل ازدواج، خدمات خود را عرضه کند. این اپلیکیشن در ادامه توسعه سایت همسان سازی تبیان طراحی و عرضه شده؛ مدیرعامل همدم‌یاب می‌گوید آنها با استفاده از هوش مصنوعی، زوج‌های مناسب را پیدا می‌کنند.

این اپلیکیشن فعالیت خود را به تازگی آغاز کرده و نسخه اولیه آن در مارکت‌های اندرویدی نظیر کافه بازار قرار دارد. به گفته «زهره حسینی» مدیر طرح همسان گزینی و مدیر محصول اپلیکیشن همدم، نسخه فعلی موجود در مارکت‌های اندرویدی فعلا فقط دارای مجله آنلاین خانوادگی است و نخستین قدم جدی برای اپلیکیشن اصلی این استارتاپ یعنی همدم یاب است؛ اپلیکیشنی که قرار است با مجوزهای رسمی به همسریابی برای جوانان بپردازد: «همدم یاب و سرویس مشاوره به زودی به محصول ما اضافه می‌شود تا بتوانیم با استفاده از آن به همه جوانان مجرد در سطح کشور کمک رسانی کنیم.»

 

یک سرویس قانونی و دارای مجوز

او در پاسخ به این سوال که آیا همدم یک سرویس قانونی و با مجوزهای لازم است یا خیر می‌گوید که همدم مجوزهای لازم برای همسریابی را دارد و اولین و تنها پلتفرم اینترنتی است که با مجوزهای رسمی کار خود را از پنج شش سال پیش آغاز کرده است: «در واقع اپلیکیشن همدم و همدم یاب نسخه توسعه یافته سایت همسان تبیان است و قصد دارد تا سرویس‌های خود را گسترش دهد.»

همدم یاب

حسینی می‌گوید همسان گزینی سابقه طولانی در زمینه همسریابی دارد و پیش از راه اندازی بستر آنلاین نیز به صورت فیزیکی در این زمینه فعالیت داشته است. او به دیجیاتو می‌گوید در حال حاضر وبسایت نیز فعالیت خود را دارد ولی قرار است تا خدمات جدیدی در همدم یاب ارائه شود: «این اپلیکیشن فعلا در مرحله شتابدهی در خانه نوآوری تبیان است و سعی داریم تا قبل از عید، محصول جدید خودمان یعنی اپلیکیشن همدم یاب را نیز ارائه کنیم.»

مدیرعامل همدم در پاسخ به این سوال که قرار است چه خدمات جدیدی در همدم یاب ارائه شود که پیش از این در سایت همسان گزینی وجود نداشت می‌گوید آنها با استفاده از هوش مصنوعی، زوج‌های مناسب را برای مجردها پیدا می‌کنند: «شاخص‌های همسان گزینی را در نظر گرفتیم و جوانانی که در سیستم ما ثبت نام کردند می‌توانند یا خودشان از بین کاربران شخصی را برای آشنایی انتخاب کنند و یا این موضوع را به سیستم هوش مصنوعی اپلیکیشن واگذار نمایند.»

چگونگی احراز هویت

حسینی در پاسخ به این سوال که در همدم چطور کاربران ارزیابی می‌شوند و احراز هویت آنها به چه شکل صورت می‌گیرد می‌گوید که آنها این کار را با همکاری نسبت به سایر نهادها پیش برده‌اند: «در همسان گزینی تبیان ما مصاحبه راستی آزمایی داشتیم و اطلاعات را می‌سنجیدیم. در همدم اما به سامانه‌های مختلف و مربوطه وصل شدیم و با کد ملی افراد اطلاعات افراد راستی آزمایی می‌شود. به عنوان مثال سوء پیشینه افراد و یا مدرک تحصیلی افراد و … توسط سامانه ما چک می‌شود تا راستی آزمایی کامل صورت بگیرد. ما تمامی اطلاعات دیگر را نیز تا جای ممکن صحت سنجی می‌کنیم و تمامی ادعای دختران و پسران حاضر در سایت را صحت سنجی می‌کنیم.»

به گفته حسینی در حال حاضر ۷۸ هزار ثبت نام کننده در سایت وجود دارد که تمامی این موارد به اپلیکیشن هم ارجاع داده خواهند شد. او درباره موفقیت طرح همسان در تبیان به دیجیاتو می‌گوید که تا امروز ۳۵۰۰ ازدواج در این سامانه انجام شده است: «ما هر شش ماه یکبار هم ازدواج‌هایی که توسط سامانه رخ داده را پایش می‌کنیم و تا به امروز یک مورد از این ازدواج‌ها نیز به طلاق نرسیده است.» حسینی می‌گوید هنوز اپلیکیشن همدم یاب رونمایی نشده است و او ابراز امیدواری می‌کند که با ارائه این اپلیکیشن هم تعداد ثبت نام‌ها به بیش از ۱۰۰ هزار کاربر برسد و هم تعداد ازدواج‌ها بیشتر شود.

همدم یاب

 

روند کار همدم یاب

مدیرعامل همدم در پاسخ به سوال روند کار همدم یاب می‌گوید که در واقع در پلتفرم آنها یک ازدواج سنتی به شکل آنلاین صورت می‌گیرد: «ما ترکیبی از سیستم نرم افزاری و تسهیل گران ازدواج به اسم معرفان ازدواج در سیستم داریم. فرد در همدم یاب ثبت نام می‌کند و پس از راستی آزمایی و پیدا کردن مورد ازدواج خود، معرف ازدواج وارد کار می‌شود. این معرف ازدواج یک شخص حقیقی است و دو طرف را با اطلاع خانواده‌ها با یکدیگر آشنا می‌کند و این مسیر را پیش می‌برد.»

حسینی می‌گوید ثبت نام و انتخاب گزینه ازدواج در همدم رایگان است اما مشاوره‌ها و آزمون‌هایی که آنها برای جوانان در نظر دارند هزینه‌های مجزایی دارد که مدل درآمدزایی این اپلیکیشن را تعریف می‌کند. به گفته مدیران اجرایی این اپلیکیشن، شاید دو فرد از یکدیگر خوششان بیایند اما نتایج آزمایش‌ها و مشاوره‌ها نشان دهد که ازدواج آنها سرانجام خوبی نخواهد داشت و در اینجا معرف‌ها سعی می‌کنند که این مشکلات را برطرف کنند و یا گزینه‌های دیگری را برای هر شخص معرفی کنند.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد