شرکت‌های دانش‌بنیان کمک حال استقلال مالی دانشگاهها می شوند

۹۹/۰۴/۷

رئیس دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: ما برای اداره دانشگاه نمی‌توانیم صرفا تکیه بر منابع دولتی داشته باشیم؛ از این رو راهکار انتفاع دانشگاه از شرکت‌های دانش‌بنیان و ناحیه نوآوری در دستور کار این دانشگاه قرار گرفت. دکتر فتوحی امروز در مراسم افتتاح فاز یک ایستگاه نوآوری شریف با اشاره به تصویب برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی […]

رئیس دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: ما برای اداره دانشگاه نمی‌توانیم صرفا تکیه بر منابع دولتی داشته باشیم؛ از این رو راهکار انتفاع دانشگاه از شرکت‌های دانش‌بنیان و ناحیه نوآوری در دستور کار این دانشگاه قرار گرفت.

دکتر فتوحی امروز در مراسم افتتاح فاز یک ایستگاه نوآوری شریف با اشاره به تصویب برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی شریف در سال ۹۵ در هیات امنای این دانشگاه، افزود: این برنامه شامل سه محور سرآمد بودن در آموزش، سرآمد بودن در پژوهش و فناوری و سرآمد بودن در اثربخشی اجتماعی و تبدیل به دانشگاه جامع محور می‌شود.

فتوحی با تاکید بر این که ما گسترش رشته‌های میان رشته‌ای را در دستور کار داریم، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های دانشگاه این دانشگاه توانسته است نقش عمده‌ای در اجرای پژوهش‌های کاربردی داشته باشد، به گونه‌ای که در سیستم‌های رتبه‌بندی جهانی در جایگاه خوبی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به وضعیت ارتباطات این دانشگاه با بخش‌های صنعتی، خاطر نشان کرد: این دانشگاه هر چند که در حوزه ارتباط با صنعت دارای رتبه اول در کشور است، ولی در حوزه‌ سرآمدی به جایگاه خوبی نرسیده است.

فتوحی اضافه کرد: ‌در حال حاضر ۳۵ درصد از اعضای هیات علمی این دانشگاه درگیر قراردادها و پروژه‌های ارتباط با صنعت هستند و تلاش داریم که این عدد را ارتقاء دهیم.

وی تصریح کرد: در این راستا بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تلاش داریم که پروژه‌های پایان‌نامه دکتری و کارشناسی ارشد دانشجویان بر مبنای همکاری با صنعت تعریف شود.

فتوحی، پتانسیل‌های علمی این دانشگاه را در حوزه‌های ساخت و آب و محیط زیست و انرژی دانست و خاطر نشان کرد: بر اساس رتبه بندی “کیو اس” این دانشگاه در شاخص ارتباط با صنعت در جایگاه ۱۷ جهانی قرار دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر این که در زمینه تقویت اکوسیستم نوآوری از ۲۰ سال گذشته اقدام شده است، ادامه داد:‌ در حال حاضر با راه‌اندازی ناحیه نوآوری موفق شدیم که نزدیک به ۵۰۰ شرکت را در اطراف دانشگاه و ناحیه نوآوری شریف مستقر کنیم. ضمن آن که حضور سرمایه‌گذاران را در اطراف این ناحیه شاهد هستیم.

فتوحی با تاکید بر ضرورت ایجاد استقلال مالی برای این دانشگاه، افزود:  ما نمی‌توانیم صرفا با بودجه‌های دولتی دانشگاه را اداره کنیم؛ از این رو نیاز به استقلال مالی داریم و یکی از راهکارهایی که در دستور کار قرار گرفت، انتفاع دانشگاه از شرکت‌های دانش‌بنیان و ناحیه‌ نوآوری است.

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد