یاندکس همچنین اعلام کرده است ۵۷۰ میلیون دلار را برای پایان دادن به همکاری در زمینه تجارت الکترونیک و پرداخت‌های آنلاین با اسبربانک، بزرگ‌ترین اعطا‌کننده وام در روسیه هزینه خواهد کرد.

این اقدام نشان‌دهنده تغییر مسیر یاندکس از سوی آرکادی ولوژ، بنیان‌گذار آن است که تا امروز از همکاری خود با اسبربانک برای کاهش بار سرمایه‌گذاری‌های سنگین استارت‌آپی شرکت خود در تجارت الکترونیک و تاکسی آنلاین استفاده کرده بود و اکنون به نظر می‌رسد اطمینان کافی را برای پیمودن این مسیر به‌ تنهایی دارد.

گرگ آبوفسکی، افسر ارشد مالی یاندکس با تایید خبر ماه گذشته بلومبرگ تاکید کرد این شرکت مایل است سهم شرکت فناوری اوبر را در کسب‌وکار تاکسی آنلاین یاندکس با قیمتی عادلانه خریداری کند؛ اما تاکنون توافقی در این زمینه صورت نگرفته است.

او گفته است که یاندکس در حال مذاکرات مداوم با نماینده اوبر است. یاندکس در ترازنامه پایان ماه مارس خود دارای ۵/ ۲ میلیارد دلار نقدینگی بوده است که برای خرید سهم اسبربانک بدون نیاز به منابع مالی جدید کافی است.

آبوفسکی در مورد آینده یاندکس می‌گوید:

«با توجه به آینده و توان روبه رشد استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکار تجارت الکترونیک در روسیه، معتقدیم اکنون زمان درستی برای یکپارچه‌سازی کنترل عملیاتی در سراسر بازار یاندکس است تا بتوانیم استراتژی خود را در زمینه تجارت الکترونیک تسهیل کنیم.»

اسبربانک در سال ۲۰۱۸، ۳۰ میلیارد روبل روسیه را در شرکت اینترنتی روسیه یعنی یاندکس سرمایه‌گذاری کرد تا یاندکس بتواند پلت‌فرم آنلاین خود را که در زمینه مقایسه قیمت‌ها فعال بود به یک بازار آنلاین بدل کند.