شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی مشمول بیمه تامین اجتماعی می شوند

۹۹/۰۴/۱۴

موضوع بیمه شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی به بخش‌نامه‌ای برای سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد و تا امروز اجرای این بخش‌نامه زمان برده است. قرار بود که این موضوع در سال گذشته عملیاتی شود اما ویروس کرونا باعث شد تا کمی تاخیر در اجرای نهایی پیش بیاید. از این سامانه در نهایت صبح امروز در نشستی خبری مشترک […]

موضوع بیمه شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی به بخش‌نامه‌ای برای سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد و تا امروز اجرای این بخش‌نامه زمان برده است. قرار بود که این موضوع در سال گذشته عملیاتی شود اما ویروس کرونا باعث شد تا کمی تاخیر در اجرای نهایی پیش بیاید. از این سامانه در نهایت صبح امروز در نشستی خبری مشترک بین سازمان تامین اجتماعی و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی رونمایی شد.

به گفته عضو اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، «رضا الفت نسب» با راه‌اندازی این سامانه شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی که به صورت غیراستخدامی کار می‌کنند و از آنها دستمزدی نمی‌گیرند، می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.

متقاضیان در تمام کشور مشمول بیمه می شوند

او می‌گوید در حال حاضر در بخش وبسایت کسب‌وکار معرف و در مرحله اول؛ فقط کسب‌وکارهای که عضو اتحادیه هستند یعنی حدود ۱۷۰۰ مورد را مشمول این طرح کرده‌اند، هرچند در مراحل بعدی سایر کسب‌وکارها نیز به این موضوع اضافه خواهند شد:

«افراد در همه نقاط کشور می‌توانند بعد از تاییدیه آنلاین اتحادیه، نامه صادر شده برای تایید به جریان افتادن خدمات تامین اجتماعی را دریافت می‌کند و می‌تواند با در دست داشتن این برگه، به شعبه‌ای که خودش تعیین کرده مراجعه کند و مشمول این بیمه شود.»

 

 

شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی

دسترسی به مراحل ثبت نام ساده است!

ثبت نام برای درخواست بیمه تامین اجتماعی از وبسایت اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مراحل پیچیده‌ای ندارد و سعی شده تا به راحت‌ترین شکل ممکن این کار شدنی باشد. «ابراهیم شهابی» رییس اداره تعمیم بیمه های تامین اجتماعی درباره مراحل ثبت نام در این سامانه و مراحل آن می‌گوید:

«بعد از اینکه افراد به سازمان بیمه تامین اجتماعی معرفی می‌شوند در واقع وارد پروسه‌ای می‌شوند که چرخ این ماجرا به جریان بیفتد. آنها با معرفی نامه و تاییدیه‌ای که از اتحادیه دریافت می‌کنند؛ کارشناسان ما یک احراز شرایط اولیه از شخص می‌گیرند.»

به گفته شهابی بعد از بررسی شرایطی چون سن و کار فرد، افراد برای گرفتن شماره بیمه و استارت بیمه‌پردازی معرفی می‌شوند و در نهایت به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شوند و با انجام معاینات، احراز شرایط به مرحله نهایی خواهد رسید.

شرایط بیمه شدن به چه صورت است؟

او می‌گوید شرط سنی برای ورود به این سیستم وجود دارد و حداکثر سن افراد باید ۵۰ ساله باشد، هرچند او تاکید می‌کند اگر افراد سابقه بیمه داشته باشند، تعداد آن سالهای بیمه روی این سن می‌تواند اضافه شود: «به طور مثال افرادی که سه سال بیمه برایشان رد شده می‌توانند در سن ۵۳ سالگی نیز وارد سیستم شوند.»

شهابی می‌گوید نرخ حق بیمه در حال حاضر ۲۷ درصد در نظر گرفت شده و مبنای پرداخت آن حداقل ۱.۲ درصد پرداختی سال ۹۹ مصوب شورای عالی کار است، هرچند افراد می‌توانند به خواست خودشان رقم بیشتری پرداخت کنند تا از مزایای بیشتری در آینده بیمه تامین اجتماعی نیز برخوردار شوند: «در واقع رقم پرداختی افراد بین ۱.۲ حداقل یا حداکثر دستمزد می‌چرخد.»

ذکر این نکته گفتنیست که شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی چون فاقد مزد بگیری از کارفرما هستند و مرجع مربوطه در این میان در واقع یک کارگزار است که آنها را معرفی می‌کند، این افراد مشمول قانون کار نیستند و مزایای بیمه بیکاری را دریافت نخواهند کرد:

«هرچند مزایای دیگری در این نوع بیمه در نظر گرفته شده که آن پرداخت فرانشیز کمتر و پرداخت سرانه درمان کمتر و دیگر موارد است. ناگفته نماند کلیه حمایتهای مقرر در قانون تأمین اجتماعی به استثنای بند «ج» (غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری) با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد:

«بیمه شدگان مربوطه در صورت تمایل می توانند درهر مرحله نسبت به قطع بیمه پردازی بیمه های توافقی و ادامه پرداخت حق بیمه حسب ضوابط مقرر در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری و … اقدام نمایند.»

 

دیدگاه کاربران

پیام‌های حاوی کلمات رکیک و توهین آمیز منتشر نخواهد شد